ویلاهای شمال ناپدید می شوند؟ اخبار عمراني (عمران) عمران صفحه اصلي عمران و معماري-وبسایت شخصی رسول زمانیان
انجمن دانشجویان عمران و معماری
Sunday, 2017-03-26, 2:29 AM

 

 

ورود

منو
موضوعات
برترين ،بهترين،بزرگترين،زيباترين [9]
برترينهاي عمران و معماري ايران و جهان
اخبار عمراني [7]
جديدترين خبرهاي عمراني

Powered by WebGozar

جستجو
آخرين مطالب
[2012-12-19]
طراحي انواع سوله(4)
[2012-01-27]
ترسیم پلان ستونگذاری با اتوکد (قسمت سوم)(4)
[2011-12-21]
آموزش نرم افزار رویت به زبان فارسی -فایل اول Revit(5)
[2011-12-05]
چگونگی اجراء و نصب پیچهای مهاری،بولت ها(1)
[2011-12-05]
دانلود جزوات کارشناسی ارشد معماری از دکتر محمود گلابچی(1)
[2011-11-02]
سه تا نقشه ویلایی (فایل اتوکد)(8)
[2011-05-09]
دانلود کتاب آموزش excel(2)
[2011-05-09]
ساخت AutoRun براي پاورپوينت(1)
[2011-05-09]
فیلمهای آموزشی نرم افزار sap(0)
[2011-05-09]
دانلود جزوه آموزشی safe(3)
[2011-04-06]
دانلود فیلمهای آموزشی نرم افزار رویت revit architecture video(18)
[2011-04-05]
دانشکده هنر و عکسهای سه بعدی(3)
[2011-03-10]
اشنايي با المانهاي ساندويچ پانل(0)
[2011-02-26]
تاسیسات آتشنشانی در ساختمان (فایل اتوکد)(0)
[2011-02-26]
پلان و نمای انواع در (فایل اتوکد)(0)
[2011-02-26]
پلان و نمای انواع هواپیما (فایل اتوکد)(0)
[2011-02-24]
دانلود 70 پلان(3)
[2011-02-23]
دانلود انواع دتایل سازه و معماری (فایل اتوکد)(3)
[2011-02-21]
مقاله ای از رم کولهاوس درباره پلان تیپ(0)
[2011-02-18]
موارد کلی درباره نقشه های شالوده(6)
[2011-02-17]
فایل های آموزشی نرم افزار مطلب(2)
[2011-02-17]
آموزش Hec ras به زبان فارسی(6)
[2011-02-07]
اجرای قالبهای Cooling tower(0)
[2011-02-07]
ویژگیها و مشخصات فنی تیرچه پیش ساخته خرپایی 2(0)
[2011-02-07]
ویژگیها و مشخصات فنی تیرچه پیش ساخته خرپایی(0)
Main » Articles » عمران » اخبار عمراني

ویلاهای شمال ناپدید می شوند؟
رکودی که از یک سال گذشته بازار مسکن در سراسر کشور را فراگرفته، شمال را دستخوش تغییراتی کرده است. از یک سو طی دو ماه اخیر، اقامت چندروزه مردم در شهرهای شمالی در قالب سفرهای تابستانی و کاهش 20 درصدی قیمت ویلا در شهرهای توریستی، تقاضا برای خرید خانه دوم در شمال را افزایش داده، اما از سوی دیگر از حوزه ساخت و ساز خبر رسیده که ویلا سازی در شمال محدود شده و عمده ساخت وسازهای اخیر در قالب آپارتمان یا برج های مسکونی شکل گرفته است.

رونق «آپارتمان سازی» در استان های شمالی به دلیل قیمت بالای زمین
ویلاها از شمال می روند؟
بهبود بازار خرید و فروش ویلا در هفته های اخیرنسبت به ابتدای سال
کف و سقف قیمت هر مترمربع زمین مسکونی در شهرهای توریستی شمال: 50 هزار تا 600 هزار تومان
کاهش 20 درصدی قیمت ملک در خوش آب وهوا ترین منطقه ایران
مهدیس فرقانی
رکودی که از یک سال گذشته بازار مسکن در سراسر کشور را فراگرفته، شمال را دستخوش تغییراتی کرده است.
از یک سو طی دو ماه اخیر، اقامت چندروزه مردم در شهرهای شمالی در قالب سفرهای تابستانی و کاهش 20 درصدی قیمت ویلا در شهرهای توریستی، تقاضا برای خرید خانه دوم در شمال را افزایش داده و موجب شده خرید و فروش ویلا در استان های شمالی اندکی با بهبود مواجه شود.
اما از سوی دیگر از حوزه ساخت و ساز خبر رسیده ویلا سازی در شمال محدود شده و عمده ساخت وسازهای اخیر در قالب آپارتمان یا برج های مسکونی شکل گرفته است. به گفته مشاوران املاک، سه عامل رکود مسکن، کمبود زمین و قیمت بالای زمین مسکونی باعث شده ویلاسازی در شمال رنگ ببازد و سازنده ها از طریق مشارکت با مالکان ویلاهای قدیمی، آنها را تخریب کنند و در زمین آن آپارتمان های مسکونی بنا کنند.
به اعتقاد سازنده ها، ساخت آپارتمان به جای ویلا باعث می شود استفاده بیشتری از زمین شود و ضرر ناشی از رکود یک سال اخیر با ساخت تعداد بیشتری واحد مسکونی و فروش آنها، جبران شود.
این روند اگر ادامه پیدا کند تا چند سال آینده شکل و شمایل شهرهای شمالی به کل تغییر می کند. و بازار مسکن در این مناطق نیز از مشتریان غیر بومی خالی می شود.
در حال حاضر بازار مسکن در شمال رونق نسبی گرفته است.
برخی مشاوران املاک مستقر در شهرهای توریستی شمال کشور می گویند: «بازار در دو ماه گذشته اگرچه حال و هوای تابستان 87 را ندارد، اما در مقایسه با ابتدای سال، حجم معاملات ملکی افزایش یافته است.»
عمده معاملات ملکی در شمال کشور در خرید و فروش ویلا خلاصه می شود. زمین مسکونی و آپارتمان نیز در اولویت های بعدی قرار دارد.
تابستان باعث شده در مرتفع ترین شهرهای کشور، بازار مسکن کمی رونق بگیرد، اما ساخت وساز در این مناطق هنوز متوقف است.
رییس اتحادیه مشاوران املاک چالوس در این باره به دنیای اقتصاد گفت: برخی سازنده ها از 2 سال پیش اقدام به ساخت پروژه های کاملا لوکس کردند، اما از ابتدای سال تاکنون املاک ساخته شده فروش نرفته اند و به همین دلیل فعلا تمایلی به ساخت ویلا و آپارتمان در شمال وجود ندارد.
علیرضا شعبان پور در ادامه با اشاره به کمبود نسبی زمین مسکونی در شهرهای توریستی شمال کشور و همچنین قیمت بالای خرید این زمین ها از رونق آپارتمان سازی در این مناطق خبر داد و گفت: اگرچه ساخت وساز در رکود است، اما اندک سرمایه گذارانی که هنوز توان ادامه کار را دارند ترجیح می دهند به جای ویلا، آپارتمان بسازند تا از زمین استفاده بیشتری ببرند.
وی افزود: در شرایط کنونی هزینه خرید زمین، تراکم و عوارض شهرداری سازنده ها را به طرف ویلاهای قدیمی کشانده تا با خرید و تخریب آنها، آپارتمان های نوساز را در آنجا بنا کنند.
شعبان پور دبیر اتحادیه کشوری مشاوران املاک در ادامه گفت وگو با دنیای اقتصاد درباره هزینه ساخت وساز در شمال کشور گفت: هزینه ساخت آپارتمان لوکس توسط پیمانکار بدون احتساب قیمت زمین، معمولا از 600 هزار تا 700 هزار تومان است که البته در مناطق مختلف کمی تغییر می کند.
وی همچنین هزینه ساخت ویلای لوکس را نیز حداکثر متر مربعی 900 هزار تومان اعلام کرد.
در حال حاضر؛ حدود قیمت خرید هر مترمربع زمین مسکونی در استان های شمالی از 50 هزار تومان تا 600 هزار تومان در نوسان است که بسته به نوع سند و موقعیت جغرافیایی زمین، قیمت ها متفاوت است.
بازار تکان خورده
شعبان پور، رییس اتحادیه مشاوران املاک چالوس معتقد است بازار مسکن در یک ماه اخیر تکان خورده و خرید و فروش ها شروع شده است.وی در این باره گفت: روند معاملات رشد تصاعدی پیدا کرده، اما هنوز نسبت به تابستان سال گذشته، رکود کاملا احساس می شود.وی افزود: قیمت ویلا و زمین در شمال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 20 تا 30 درصد ارزان شده است و همین مساله باعث شده خریدها کمی رونق بگیرد.
شعبان پور بیشترین کاهش قیمت ملک را شامل زمین و در منطقه مازندران عنوان کرد. وی افزود: در شهرهای غیرتوریستی، بازار مسکن تقریبا روند ثابتی را طی کرده است.
به گزارش دنیای اقتصاد، رکود شاید در ظاهر تنها یک کلمه 4 حرفی باشد، اما معنای آن به اندازه ای وسیع و گسترده است که اگر شامل حال هر بازاری شود آن را با بحران مواجه می کند و اگر هم مانند یک خوره عمل کند قسمتی از اقتصاد را فلج می کند.
مدت زمان نسبتا طولانی است که رکود در بازار مسکن تهران و سایر شهرهای دیگر سایه افکنده است به همین خاطر این مساله دیگر از نظر مشاوران املاک یک امر بدیهی محسوب می شود. شاید در ابتدا که رکود شروع شد، مالکان و سازنده ها بودند که از این شرایط پیش آمده ابراز نارضایتی می کردند؛ چرا که می دانستند خیلی زود با ضرر ناشی از عدم فروش واحدهای ساخته شده روبه رو خواهند شد، اما از آن طرف خریداران و مستاجران بودند که وضعیت پیش آمده را باب میل خود می دانستند، زیرا فرصتی مناسب برای خرید ملک پیدا کرده بودند کسانی که قصد خرید ملک را داشتند به این موضوع پی برده بودند که با گذشت مدتی از رکود ، قیمت ملک کاهش پیدا خواهد کرد .
گروه مسکن دنیای اقتصاد در این گزارش ، وضعیت ساخت و ساز و خرید و فروش ویلا در شهرهای شمالی کشور را با توجه به فصل تابستان و میزان استقبال خریداران واحدهای ویلایی مورد بررسی قرار داده است .
ساخت و ساز در بسیاری از شهرهای مازندران و گیلان متوقف شده است . کلیه مشاوران املاکی که در این شهرها در زمینه خرید و فروش ملک فعالیت دارند و حتی سازنده های معتبر واحدهای ویلایی علت اصلی افت در حجم ساخت و ساز را نبود مشتری بیان می کنند .
این مشاوران اظهار کردند که امسال و البته اگر بخواهیم دقیق تر به این نکته توجه کنیم از اواسط سال گذشته بازار فروش واحدهای ویلایی پا به رکود گذاشت و اکنون رکود را به وضوح می توان در بازار مشاهده کرد.
به همین دلیل در اغلب شهرها و روستاهایی که در گذشته بسیار مورد استقبال خریداران واقع می شد و به همین ترتیب ساخت و ساز زیادی در آنها صورت می گرفت دیگر خبری از رونق نیست و کسادی در حدی است که بسیاری از سازنده ها، سازه های خود را نیمه کاره رها کردند و منتظر هستند تا بازار نظاره گر رویداد خوشایندی باشد تا دوباره بتوانند کار خود را از سر بگیرند .
یکی از مشاوران املاکی که در استان مازندران به صورت گسترده فعالیت می کند در این زمینه به دنیای اقتصاد گفت : «بازار مسکن در این محدوده (بابل ، سیسنگان ، رامسر ، سرخ رود) مدت طولانی است که رونق را به خود ندیده و اکثر تعداد مراجعه کننده ای که در بازار حضور دارند به دنبال خرید زمین هایی با متراژ پایین و قیمت مناسب هستند . قیمت پیشنهادی هر مترمربع آپارتمان نوساز مسکونی در این 4 شهر بین 600 هزار تا 800 هزار تومان از سوی مالکان بیان شده است به طوری که آپارتمانی که سال گذشته یک میلیون تومان بود در حال حاضر 800 هزار تومان است و 20 درصد افت قیمت در این منطقه به چشم می خورد .»
وی در ادامه گفت: «خریداران از بازار توقع بیجا دارند، زیرا آنها هنوز انتظار کاهش بیشتر قیمت ها را دارند و این انتظار سبب شده تا مراجعه کنندگان تنها با هدف پرس وجو قیمت در بازار دیده شوند.»
کاهش چشمگیر ساخت وساز
او در ادامه اظهار کرد: «البته نمی توان همه تقصیرها را به گردن مشتریان انداخت به علت آنکه این نکته را باید در نظر بگیریم که نقدینگی در دست مردم کم است و میزان مبلغی که در دست دارند کفایت خرید ملک را نمی کند، اما در کنار این مساله این نکته را باید ذکر کرد که قیمت ملک هم چیزی نیست که هر لحظه با کاهش روبه رو باشد، بلکه تنها با میزان افت قیمتی مواجه خواهد بود و در نهایت شاید برای مدتی نرخ ها در همان حد باقی بماند .»
یکی دیگر از مشاوران املاک که در رامسر فعال است، گفت: «ساخت و ساز در این چند وقت اخیر با کاهش چشمگیری مواجه بوده است که یکی از دلایل اصلی آن پرداخت نکردن وام از سوی بانک ها است که این امر موجب شده تا دست سازندگان از سرمایه کوتاه شود و با مشکل مواجه شوند .
علت بعدی صورت نگرفتن ساخت و سازها نبود سود برای سازندگان است، زیرا خیلی وقت است که در بازار خریداری پا نمی گذارد . به همین خاطر در این محدوده قیمت واحدهای ویلایی در مقایسه با قیمت های سال گذشته حدود 15 درصد کاهش داشته است و این افت قیمت به بعد از سال 88 مربوط می شود .»
در شهر چمستان که در حد فاصل شهرستان های آمل و نور واقع شده است، یک مشاور املاک گفت: «مدتی است که تعداد بنگاه های املاک در کشور افزایش یافته و به قول گفتنی دست بالای دست بسیار زیاد شده است . در گذشته تعداد معاملاتی که در بنگاه ها صورت می گرفت بسیار بیشتر به چشم می آمد و رضایت بخش تر بود، اما ممکن است به علت افزایش تعداد بنگاه ها همان تعداد معاملات سابق دیگر به چشم نیاید .»
صدای پای خریدار را می شنویم
او همچنین افزود: «در کل، بازار فعلی بازار جالبی نیست، زیرا زمانی که ما بنگاهداران از یکدیگر وضع بازار را پرس وجو می کنیم، تعداد آمار خرید و فروشی که گفته می شود در حد معمول نیست . اما این نکته را باید خاطرنشان کرد که یک هفته است که صدای پای خریداران در بازار شنیده می شود . قیمت واحد های ویلایی و مسکونی در این منطقه تغییر محسوسی نداشته و نسبت به آخرین قیمت در سال گذشته ثابت مانده است .»
در منطقه اطاقور یک مشاور املاک در مورد وضعیت ساخت و ساز در این محدوده گفت: «اینجا ساخت و ساز در حد معمول صورت می گیرد، اما تعداد مراجعه کننده برای خرید نسبت به سابق کمتر شده است . اکثر واحدهای ویلایی در اطاقور از متراژهای بالایی بهره مند هستند، اما این روزها بسیاری از خریداران به دنبال واحدهای ویلایی با متراژ های بسیار کوچک در حد 60 تا 70 متری با فضای سبز 100 تا 150 متر هستند در صورتی که متراژ اکثر ویلاها بیش از 150 متر مربع است . اما در این بین نوع درخواست خریداران نشان دهنده وضعیت مالی آنها است . سال های پیش هم تعداد خریداران بیشتر بود و هم آنها متراژ خاصی در نظر نداشتند و راحت تر ویلا خریداری می کردند، اما طی امسال و سال گذشته خریدار کمتر شده و برای خرید ملک مورد نظر خود ملاک های خاصی دارند .
قیمت ویلا در شهر اطاقور از بعد از فروردین ماه امسال بطور متوسط با 20 درصد افزایش همراه بوده است و خریدارانی که نسبت به این منطقه شناخت دارند از صعود قیمت در اطاقور شاکی نیستند، زیرا قیمت زمین در این منطقه در مقایسه با سایر شهرهای همجوار کمتر است به همین خاطر افزایش قیمت در اطاقور زیاد به چشم نمی خورد .»در حوالی چالوس یکی از مشاوران املاک در مورد وضعیت ساخت و ساز کنونی در این منطقه اظهار کرد: «میزان ساخت و ساز در مقایسه با سال های گذشته بسیار افت داشته، زیرا هنگامی که مقدار کافی پول نقد در دست خریدار نیست در این صورت بازار شاهد معاملات خرید و فروش نیست با این حساب میزان ساخت و ساز کاهش یافته است . از طرف دیگر، برخی از مالکان یا بهتر است گفته شود برخی از سازندگان برای اینکه به سرمایه خود دست یابند و شرایط را برای خریداران ویلا سهل تر نمایند ، فروش اقساطی را در برنامه فروش خود گنجانده اند . بدین ترتیب بسیاری از مشتریان با پرداخت اقساط بلند یا کوتاه مدت می توانند صاحب ملک شوند .»Source: http://www.iran-eng.com
Category: اخبار عمراني | Added by: admin (2009-09-06) | Author: rasool W
Views: 1077 | Comments: 1 | Tags: اخبار عمران،ویلاهای شمال ناپدید می | Rating: 0.0/0
Total comments: 1
0   Spam
1 Asef   (2014-06-07 0:12 AM)
Fell out of bed feeling down. This has brethgined my day!

Only registered users can add comments.
[ Registration | Login ]
آرشيو
آلبوم تصاویر
دانلود نرم افزار
[2011-04-05]
دانلود اتوکد ۲۰۱۲ ورژن کامل(کرک شده) (1)
[2011-02-18]
دانلود نرم افزار : SAP2000 V 14.2.4 (3)
[2011-01-01]
دانلود اتوکد ۲۰۱۱ (2)
[2011-01-01]
دانلود ارچیکد ۱۳ (1)
[2010-12-24]
دانلود نرم افزارهای نقشه برداری (2)
[2010-12-24]
دانلود رایگان ایتبس ورژن 9.5 (1)
دانلود کتاب های تخصصی


کتاب پرسش و پاسخ دینامیک مریام 


مجموعه ای کامل از کتب و جزوات آموزشی نرم افزار مت لب 


کتاب مرجع کامل اکسل 


مجموعه ای کامل از کتابهای آموزشی اتوکد بصورت فارسی و لاتین 


(LRFD) ... کتاب طراحی و محاسبه سازه های فولادی به روش 


حل المسائل كتاب مقاومت مصالح پوپوف-قسمت اول 


حل المسائل كتاب مقاومت مصالح پوپوف-قسمت دوم 


تشریح مسائل کتاب سیالات استریتر 


جزوه طراحی و آنالیز سدهای بتنی دانشگاه شریف1 


جزوه طراحی و آنالیز سدهای بتنی دانشگاه شریف2 
نظرسنجي
نظرشما درباره سایت
Total of answers: 335
تازه های تالار
 • آموزش مدیریت پروژه با استفاده از نرم افزار مایکروسافت پراجکت (1)
 • ميشه كمكم كنيد؟ (3)
 • درخواست آموزش ورد و اکسل 2010 (1)
 • آموزش فارسی نویسی در اتوکدبا کاتب (3)
 • درخواست نمای خارجی (1)
 • دانلود فایلهای ترسیمی (dwg) جزییات عمومی معماری سازمان برنام (0)
 • سیستم های تصویر در ایران (0)
 • دانلود مجله هاي تخصصي معماري (12)
 • ضوابط و معیارهای طراحی بيمارستان (5)
 • آموزش excel 2007 & 2003 (2)
 • پروژه روستا (0)
 • جزوه نقشه برداري (كارداني و كارشناسي) (3)
 • نمونه سوالات امتحانی پایان ترم رشته نقشه برداری (0)
 • نکات فنی واجرایی راهسازی و روسازی راه ... (0)
 • نقشه هاي معماري (1)
 • نشريات دفتر فني سازمان مديريت (11)
 • شيت بندي (9)
 • قرار دادن عكس و لينك (3)
 • جزوه درس کارتوگرافی اتوماتیک (0)
 • ابزار و وسایل نقشه برداری (0)
 • GIS چيست؟؟ (12)
  [GIS]
 • پدافند غیر عامل (1)
 • مقاله های مرتبط یا GIS (0)
  [GIS]
 • دانلود مباحث بیست گانه مققررات ملی ساختمان (2)
 • پل ها و انواع آن (1)
 • اولین قدم در نقشه برداری (0)
 • ترازیابی دقیق (0)
 • ماشين آلات راه سازي و ساختمان سازي (1)
 • آیین نامه طرح و محاسبه پل های بتن آرمه (0)
 • معرفی سیستم های سازه ای (0)
 • ضوابط و مقررات ساختمانی (4)
 • دانلود مجله ها و هندبوك هاي تخصصي عمران (3)
 • ضوابط و معیارهای طراحی مدرسه (8)
 • پروژه فولاد (1)
 • پروژه بتن (2)
 • Copyright MyCorp © 2017 Hosted by uCoz