پدافند غیر عامل - انجمن دانشجويان عمران و معماري
انجمن دانشجویان عمران و معماری
Wednesday, 2017-03-29, 2:27 AM
[New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Page 1 of 11
انجمن دانشجويان عمران و معماري » انجمن عمران » جزوه و مقاله ,e-book » پدافند غیر عامل (دانلود مقالات مرتبط با پدافند غیر عامل)
پدافند غیر عامل
admin تاریخ ارسال: Tuesday, 2010-02-02, 8:16 PM | شماره پست # 1
Generalissimo
گروه: مدير
پست ها: 182
پاداش : 3 +                               
امتياز:20 ±
 
وضعيت: خاموش
راهکاري جهت کاهش خطرپذيري در برابر سوانح

چکيده
سرزمين ما ايران به دليل موقعيت خاص جغرافيايي و سياسي همواره در معرض انواع خطرات طبيعي (زلزله و سيل) و تهديدات انسان ساز (جنگ) قرار داشته است و تلفات انساني و خسارات مالي سنگيني متحمل شده است. متاسفانه در کشور ما عليرغم پشت سر گذاشتن هشت سال دفاع مقدس و داشتن تجارب ارزشمند در برابر بلاياي طبيعي ، اهميت بحث ايمني و امنيت در شهرسازي و معماري چنان که بايد مورد توجه قرار نگرفته است و همچنان شاهد ساخت و سازهايي هستيم که به طور روز افزون آسيب پذيري محيط کالبدي را در برابر انواع بحران ها افزايش مي دهند.
امروزه با استفاده از برنامه هاي جامع مديريت بحران مي توان با بکارگيري اقدامات موثر همراه با طرح هاي کاربردي و حتي الامکان کم هزينه و چند منظوره در مرحله آمادگي قبل از بحران ، به ميزان زيادي از شدت و گستردگي خسارات و تلفات ناشي از خطرات کاست. از مهمترين اين تمهيدات، بکارگيري اصول پدافند غيرعامل به عنوان راهکاري جهت کاهش خطرپذيري در برابر خطرات مختلف و افزايش کارايي پس از وقوع خطر است که بايد در سطوح مختلف برنامه ريزي منطقه اي، شهرسازي و معماري مورد توجه قرار گيرد.
در مقاله حاضر ابتدا به تعريف واژه پدافند غيرعامل در متون مختلف بين المللي پرداخته و ديدگاههاي جهاني معاصر در اين رابطه مطرح شده است. سپس الزامات و تمهيدات برنامه ريزي و طراحي معماري با رعايت اصول پدافند غيرعامل مورد بررسي قرار گرفته و توصيه هايي در زمينه فرم ساختمان، احجام و المانهاي پيراموني، پلان معماري، نماهاي جانبي، بازشوهاي خارجي و سيرکولاسيون داخلي ارائه شده است.
در انجام اين تحقيق دو روش کتابخانه اي و مصاحبه عميق بکار رفته است. در روش کتابخانه اي از منابع مختلف بين المللي و داخلي، پايگاههاي اينترنتي معتبر و تجارب کشورهاي پيشگام در رابطه با پدافند غيرعامل از جمله آمريکا، سوئيس، شوروي سابق و رژيم اشغالگر قدس استفاده شده است. در روش ميداني در جلسات متعدد با پژوهشگران و انديشمندان مجرب در زمينه پدافند غيرعامل و گروه تخصصي تهيه پيش نويس اوليه مبحث 21 مقررات ملي ساختمان (پدافند غيرعامل)، از نظرات آنها بهره گرفته شده است. از مشکلات تحقيق نيز مي توان به محرمانه بودن برخي از منابع و مشکلات دسترسي به آنها اشاره کرد.

واژگان کليدي
پدافند غير عامل، خطرپذيري، خطرات طبيعي، تهديدات انسان ساز .

دکتر اکبر حاجي ابراهيم زرگر
رياست دانشکده معماري و شهرسازي ، دانشگاه شهيد بهشتي
مهندس سارا مسگري هوشيار
دانشجوي کارشناسي ارشد بازسازي پس از سانحه ، دانشکده معماري و شهرسازي ، دانشگاه شهيد بهشتي
عضو گروه تخصصي تهيه پيش نويس اوليه مبحث 21 مقررات ملي ساختمان (پدافند غيرعامل)


دانلود

 
admin تاریخ ارسال: Tuesday, 2010-02-02, 8:24 PM | شماره پست # 2
Generalissimo
گروه: مدير
پست ها: 182
پاداش : 3 +                               
امتياز:20 ±
 
وضعيت: خاموش
نقش مهندسی در دفاع غیر عامل

خلاصه

با توجه به اهمیت والای حوزه تأ ثیرگذاری گسترده و بلندمدت اقدامات مهندسی در شکل گیری زیرساختهای کالبدی ساخت مانها و تأ سیسات و مراکز و شهرسازی و غیره در سرتاسر کشور، به ضرورت توجه به ملاحظات دفاع غ یر عامل در فرایند اقدامات مهندسی پرداخته، سپس تعریفی از مهندسی دفاعی و نیز اصول مهندسی دفاع غ ی ر عامل ارائه میگردد . آنگاه نهادهای سیاستگذار مجری و سایر نهادها ی موثر در حوزه مهندسی و دفاع غ ی ر عامل و اهم رشته های مهندسی موثر در دفاع غی ر عامل برشماری می شود . سپس سطوح اثرگذاری مهندسی و حوزه های تاثیرگذاری مهندسی در دفاع غ یر عامل معرفی شده است . آنگاه چشم انداز مهندسی از نظر دفاع غ یر عامل به تصویر کشیده شده و راهبردهای آن ارائ ه گردیده است .
در انتها ضعفها و مشکلات فراروی مهندسی برشمرده و پیشنهادهایی جهت تحقق اهداف عالیه دفاع غ یر عامل در حوزه مهندسی ارائه گردیده و آنگاه در خصوص موضوع، نتیجه گیری لازم صورت پذیرفته است.

واژگان کلیدی

مهندسی دفاعی - مهندسی نظامی - مهندسی جنگ - مهن دسی رزمی - نظام مهندسی -
دفاع- دفاع(پدافند) غیر عامل

دانلود مقاله

 
انجمن دانشجويان عمران و معماري » انجمن عمران » جزوه و مقاله ,e-book » پدافند غیر عامل (دانلود مقالات مرتبط با پدافند غیر عامل)
Page 1 of 11
Search:

Copyright MyCorp © 2017 Hosted by uCoz