مقاله های مرتبط یا GIS - انجمن دانشجويان عمران و معماري
انجمن دانشجویان عمران و معماری
Wednesday, 2017-03-29, 9:55 PM
[New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
Page 1 of 11
Forum moderator: mamad 
انجمن دانشجويان عمران و معماري » انجمن نقشه برداری » GIS » مقاله های مرتبط یا GIS (دانلود مقاله های مرتبط با GIS(سیستم اطلاعات جغرافیایی))
مقاله های مرتبط یا GIS
admin تاریخ ارسال: Tuesday, 2010-02-02, 8:21 PM | شماره پست # 1
Generalissimo
گروه: مدير
پست ها: 182
پاداش : 3 +                               
امتياز:20 ±
 
وضعيت: خاموش
بررسي استفاده ازسيستمGIS دركنترل سيلابهاي شهري

(مطالعه موردي بخش الموت استان قزوين)

فاطمه آموسي (كارشناس ارشد مهندسي منابع طبيعي-اداره كل محيط زيست استان قزوين)
عبدالحسين مظفري (كارشناس بهداشت محيط-معاون فني اداره كل محيط زيست استان قزوين)
سعیده خضیر (کارشناس ارشد محیط زیست-اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین)
F_amousa@yahoo.com

چكيده:
سیل یکی از بلایای طبیعی می باشد که خسارات جانی و مالی فراوانی به همراه دارد.لذا بایستی به کنترل و مهار آن پرداخت.در کشور ایران ،وقوع سیلاب هر ساله باعث خسارات مالی فراوان و حتی تلفات انسانی می گردد بطوریکه در طی دوره آماری 1331 تا 1380 تعداد 3700 سیل در کشور سبب وارد آمدن صدمات قابل ملاحظه ای به مردم کشورمان شده است.کشور ایران با توجه به اقلیم مدیترانه ای به لحاظ سیل خیزی هفتمین کشور دنیاست و سالانه خسارات زیادی رادر این زمینه متحمل می شود.

کاهش اثرات بحران نیازمند تلفیق داده های مختلفی از جمله توپوگرافی، راهها،ساختمانها و تاسیسات شهری و... می باشد. در این راستا سیستم GIS به همراه مدلهای ابزاری کلیدی هستند که با داشتن مدلسازی و برخی آنالیزها در کنترل سیلابها موثر می باشد.

در اين تحقيق سيلاب حوضه هاي شهري با استفاده از سيستم اطلاعات جغرافيايي(GIS)در تركيب با مدل هاي بارش – رواناب مطالعه گرديده است..دراين مطالعه وضعيت سيلاب بخش الموت در شمال استان قزوين بعنوان مطالعه موردي مورد بررسي قرارگرفته است.

پس از تهيه اطلاعات DEM و TIN از محدوده مورد مطالعه با استفاده از نقشه ها و عكسهاي هوايي موجود وضعيت كاربري اراضي به صورت پلي گون هاي ژئورفرنس شده مجزا معرفي و با انطباق شبكه سيلابروي پيشنهادي اين شهر بر مسير معابر و خيابانها و معرفي آن بعنوان مسير جريان خصوصيات فيزيوگرافي حوضه هاي شهري استخراج گرديده است.

نهايت با استفاده از فرمول استدلالي بر اساس خصوصيات فيزيوگرافي و منحني هاي شدت-مدت-دوره بازگشت بارندگي منطقه ،مقادير سيلاب هر يك از حوضه هاي شهري محاسبه گرديده است.تركيب GIS با مدل هاي مختلف بارش-رواناب در طراحي شبكه سيلابروي شهرها كه به روش آزمون و خطا براي رسيدن به آرايش و ابعاد بهينه انجام ميگيرد ،ميتواند در كاهش زمان و هزينه بسيارموثرباشد.

واژگان كليدي:
بلایا، بحران،حوضه آبريز،سيلاب، GIS، فيزيوگرافي،پلي گون،ژئورفرنس،DEM،TIN

دانلود مقاله

 
انجمن دانشجويان عمران و معماري » انجمن نقشه برداری » GIS » مقاله های مرتبط یا GIS (دانلود مقاله های مرتبط با GIS(سیستم اطلاعات جغرافیایی))
Page 1 of 11
Search:

Copyright MyCorp © 2017 Hosted by uCoz